Förtroendevalda Göteborgs Stad

Kommunfullmäktige, alfabetisk ordning

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (125 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Jalali Adrian Sverigedemokraterna Ersättare 1
Kjaerbeck Agneta Sverigedemokraterna Ledamot 2
Bruncevic Ajsela Centerpartiet Ersättare 3
Johansson Alfred Socialdemokraterna Ledamot 4
Stutzinsky Allan Liberalerna Ersättare 5
Moberg Anders Socialdemokraterna Ledamot 6
Sundberg Anders Moderata Samlingspartiet Ledamot 7
Svensson Anders Moderata Samlingspartiet Ledamot 8
Sjöö Andreas Socialdemokraterna Ledamot 9
Fogelgren Ann Catrine Liberalerna Ledamot 10
Hansson Perslow Anna Sara Centerpartiet Ledamot 11
Silvén Anna Sverigedemokraterna Ersättare 12
Eriksson Anneli Socialdemokraterna Ersättare 13
Rhedin Anneli Moderata Samlingspartiet Ledamot 14
Schagerström Annelie Socialdemokraterna Ledamot 15
Akbas Aslan Socialdemokraterna Ledamot och ordförande 16
Darvik Axel Liberalerna Ledamot 17
Josefson Axel Moderata Samlingspartiet Ledamot 18
Esmail Nejad Bahman Socialdemokraterna Ersättare 19
Andersson Bettan Vänsterpartiet Ledamot 20
Hoti Blerta Socialdemokraterna Ledamot 21
Parbring Bosse Miljöpartiet Ledamot 22
Tiozzo Bruno Moderata Samlingspartiet Ersättare 23
Harrysson Camilla Demokraterna Ersättare 24
Widman Camilla Socialdemokraterna Ledamot 25
Magnusson Cecilia Moderata Samlingspartiet Ledamot 26
Gustafsson Christer Socialdemokraterna Ersättare 27
Holmgren Christer Moderata Samlingspartiet Ersättare 28
Forsman Christian Vänsterpartiet Ersättare 29
Björling Claes Moderata Samlingspartiet Ersättare 30
Söderling Claes Socialdemokraterna Ledamot 31
Nistor Pedrini Claudia Socialdemokraterna Ledamot 32
Augustsson Daniel Centerpartiet Ersättare 33
Bernmar Daniel Vänsterpartiet Ledamot 34
Friedlaender Edwin Moderata Samlingspartiet Ersättare 35
Lann Elisabet Kristdemokraterna Ledamot 36
Linde Elisabet Socialdemokraterna Ersättare 37
Yllivallo Altenhammar Emma Sverigedemokraterna Ledamot 38
Öman Emma Vänsterpartiet Ersättare 39
Bönfors Jansson Emmyly Centerpartiet Ledamot 40
Pere Poci Erjola Moderata Samlingspartiet Ersättare 41
Flyborg Eva Liberalerna Ledamot 42
Ternegren Eva Miljöpartiet Ledamot 43
Tånghag Frida Vänsterpartiet Ersättare 44
Fjeldmose Grith Vänsterpartiet Ledamot 45
Holmström Gunnar Sverigedemokraterna Ersättare 46
Önal Hakan Moderata Samlingspartiet Ledamot 47
Magnusson Hampus Moderata Samlingspartiet Ledamot 48
Baalbaki Hanan Socialdemokraterna Ledamot 49
Klang Hannah Vänsterpartiet Ledamot 50
Arby Hans Centerpartiet Ledamot 51
Svelid Helen Socialdemokraterna Ersättare 52
Norin Helena Miljöpartiet Ledamot 53
Sjöstrand Henrik Moderata Samlingspartiet Ledamot 54
Werring Hillevi Miljöpartiet Ersättare 55
Eriksson Håkan Vänsterpartiet Ledamot och 1:e vice ordförande 56
Hallengren Håkan Socialdemokraterna Ledamot 57
Broman Jenny Vänsterpartiet Ledamot 58
Berglund Jesper Vänsterpartiet Ledamot 59
Blixt Jessica Demokraterna Ledamot 60
Tellefsdal Jim Socialdemokraterna Ersättare 61
Wickman Joel Moderata Samlingspartiet Ersättare 62
Zandin Johan Vänsterpartiet Ledamot 63
Holmdahl Johanna Kristdemokraterna Ledamot 64
Attenius Jonas Socialdemokraterna Ledamot 65
Nilsson Jonas Vänsterpartiet Ledamot 66
Stenberg Jonas Demokraterna Ersättare 67
Björnhager Jonathan Sverigedemokraterna Ersättare 68
Fogelklou Jörgen Sverigedemokraterna Ledamot 69
Knudtzon Jörgen Kristdemokraterna Ledamot 70
Bäck Kalle Kristdemokraterna Ledamot 71
Karlsson Karin Vänsterpartiet Ledamot 72
Pleijel Karin Miljöpartiet Ledamot 73
Hultman Kerstin Vänsterpartiet Ersättare 74
Wallad Begi Kochar Socialdemokraterna Ledamot 75
Femrell Krista Sverigedemokraterna Ledamot 76
Bergman Alme Kristina Liberalerna Ersättare 77
Norén Lallo Kristina Kristdemokraterna Ersättare 78
Blomqvist Leif Socialdemokraterna Ersättare 79
Ferm Lena Sverigedemokraterna Ledamot 80
Landén-Olsson Lena Socialdemokraterna Ledamot 81
Lindström Olinder Lena Moderata Samlingspartiet Ledamot 82
Williamsson Lillemor Demokraterna Ersättare 83
Hankins Linnéa Vänsterpartiet Ersättare 84
Wikström Linnea Socialdemokraterna Ledamot 85
Sundén Andersson Lisbeth Demokraterna Ledamot och 3:e vice ordförande 86
Bentzer Maja Vänsterpartiet Ersättare 87
Andersson Broang Margareta Moderata Samlingspartiet Ledamot och 2:e vice ordförande 88
Wåhlin Maria Vänsterpartiet Ledamot 89
Ben Salem Dynehäll Mariah Liberalerna Ersättare 90
Brynolfsson Marie Vänsterpartiet Ledamot 91
Höij Risberg Mariette Demokraterna Ledamot 92
Johansson Marina Socialdemokraterna Ledamot 93
Wannholt Martin Demokraterna Ledamot 94
Arnsmar Mats Socialdemokraterna Ledamot 95
Tykesson Mattias Moderata Samlingspartiet Ledamot 96
Tekle-Haile Milyon Socialdemokraterna Ersättare 97
Miskovsky Nina Moderata Samlingspartiet Ledamot 98
Rezaeivar Parisa Socialdemokraterna Ledamot 99
Helgeson Patrik Vänsterpartiet Ersättare 100
Höstmad Patrik Demokraterna Ledamot 101
Trulsson Per-Eric Sverigedemokraterna Ledamot 102
Elf Petra Miljöpartiet Ledamot 103
Alpstranden Pierre Moderata Samlingspartiet Ersättare 104
Gustafsson Pär Liberalerna Ledamot 105
Johansson Pär Socialdemokraterna Ersättare 106
Ragnarsson Rasmus Sverigedemokraterna Ledamot 107
Andersson Hammarstrand Robert Socialdemokraterna Ledamot 108
Dahlström Roland Socialdemokraterna Ersättare 109
Yigit Roshan Socialdemokraterna Ledamot 110
Bråse Samuel Kristdemokraterna Ersättare 111
Anton Henriksson Sanda Sverigedemokraterna Ersättare 112
Carlsson Hägglund Sara Vänsterpartiet Ledamot 113
Ullmark Sarah Moderata Samlingspartiet Ledamot 114
Mohamsson Simona Liberalerna Ledamot 115
Gyllenwaldt Sofie Moderata Samlingspartiet Ledamot 116
Nilsson Sophia Miljöpartiet Ersättare 117
Lindström Staffan Socialdemokraterna Ledamot 118
Nesic Tamara Socialdemokraterna Ersättare 119
Larsson Thomas Miljöpartiet Ersättare 120
Orsulic Toni Moderata Samlingspartiet Ledamot 121
Liljendahl Tony Sverigedemokraterna Ledamot 122
Tryggvadottir Rolka Viktoria Socialdemokraterna Ledamot 123
Stafrén Yvonne Sverigedemokraterna Ledamot 124
Hama Aga Zagros Moderata Samlingspartiet Ersättare 125